facebook logo
world ranking: 88

Podporují mě

  • Český badmintonový zväz
  • Huraliga
  • Sk Brno Slatina
  • Yonex
  • Isostar

ZE ZÁKULISÍ MS: VSTUPENKA NA FINÁLE? ZA ŠEST TISÍC KORUN


Zkulis MS 7

 22.8.2018

Mistrovství světa? To nebyla jen vrcholná sportovní akce sezony. Těch pět dní mě nabylo zkušenostmi, motivací a úžasnými zážitky. Mít příležitost zúčastnit se vrcholné badmintonové akce, navíc v Číně, kde je tento sport jeden z nejprestižnějších v zemi, je těžko popsatelný pocit. Proto jsem pro vás připravil ještě toto malé ohlédnutí. Nejen z pohledu sportovce, ale také obyčejného člověka, návštěvníka nebo chcete-li turisty. Doufám, že vám ukážu mistrovství světa a třeba i celou Čínu z trochu jiného úhlu pohledu :-)

 

Od velmocí až po exotiku

Zkulis MS 4Turnajová hala v Nankingu.Atmosféra? Jedním slovem nepopsatelná. Vrcholné akce se zúčastnilo 48 zemí z celého světa. Od badmintonových velmocí, jako jsou Čína, Indie nebo Japonsko až po badmintonově exotické země jako Jordán, Nigérie, Mauricius nebo třeba Peru.

Na chodbách nebo v tréninkové hale jsem se potkával s mistry světa, olympijskými vítězi a vůbec s badmintonovými superhvězdami. Už jen vidět naživo předzápasovou přípravu Viktora Axelsena nebo čínské či japonské reprezentace je velmi poučné.

Badminton v Číně? Jako hokej v ČR

Už od prvního okamžiku bylo poznat, že badminton patří v Číně mezi divácky dominantní sporty. U nás by se dal připodobnit například hokeji. Billboardy informující o turnaji byly po celém městě, v televizích běžely přímé přenosy z mistrovství, sportovní zprávy toho byly plné, stejně jako noviny.

Zkulis MS 9Zápasy badmintonového mistrovství světa vysílali i v televizi.Už od prvních kol mistrovství chodilo na zápasy dva až tři tisíce diváků, kteří neúnavně povzbuzovali domácích čínské hráče. Na video z předzápsového nástupu Lin Dana se podívejte ZDE.

Při zápasech na centrálním kurtu se okolo něj stále pohybovala asi dvacítka lidí - novináři, fotografové, kameramani. Na organizaci celé monstrózní akce se podílelo 250 dobrovolníků. Například každý reprezentační tým měl svého člověka, který pomáhal řešit jakékoli problémy.

Vstupenky na šampionát se pohybovaly v přepočtu od cca dvou set korun výš. Nejlevnější lístky byly na místa, odkud byly kurty vidět jen z velké dálky a jen na první dny mistrovství. Postupně se ceny vyšplhaly na třicetinásobek. Finále tedy stálo až šest tisíc korun.

Unikátní míče

Zkulis MS 3Badmintonový míč vyrobený speciálně pro mistrovství světa.Stejně jako například fotbalové reprezentace mají unikátní dresy na každý zápas, tak i na mistrovství světa se hrálo s míči, které byly speciálně vyrobené jen pro tuto událost - s vlastním logem turnaje. Vše bylo parádně vymyšlené do detailu, což k takové špičkové akci patří.

 

Deset kilometrů výpletu

 

Napilno měli i vyplétači raket. Za prvních pět dní zvládli víc než tisíc raket, což dělá přibližně deset kilometrů výpletu. O práci nemají nouzi, neboť někteří hráči mají napětí strun v raketě 14 kilogramů. Co to znamená? Jakýkoli zásah míče mimo střed výpletu způsobí, že ihned praskne.

Luxusní (i luxusně rychlý) rychlovlak

Příjemným překvapením byl rychlovlak. Po příletu do Šanghaje jsem zbytek cesty do dějiště šampionátu jel vlakem, který byl na špičkové úrovni. Nejrychleji jsme "letěli" po kolejích 346 kilometrů v hodině. Dokážete si představit, že byste cestu mezi Prahou a Brnem, dvěma největšími českými městy, zvládli výrazně pod hodinu? A navzdory luxusu a rychlosti přitom byla cena lístku srovnatelná s tou u nás.

 

Nanking s českou stopou

Zkulis MS 1Ve městě se mísí moderna se starobylostí.Město se svou okolní aglomerací má asi jedenáct milionů obyvatel. Tedy přibližně jako celá Česká republika. V porovnání s našimi městy tedy jde o neskutečně obrovské číslo... I přesto v něm vládne čistota a hlavně organizace. V jakém smyslu? Třeba v dopravě jsem se ani jednou nesetkal s kolonami. V našich poměrech něco téměř neskutečného.

Zkulis MS 6Muzeum v Nankingu.Navštívil jsem i tamní muzeum, které je druhé největší v Číně. Dokážete si představit, jak velké asi mohlo být...

Hned na první pohled bylo poznat, že čínská kultura a historie je velmi odlišná oproti naší evropské. Velmi příjemně mě zaskočilo, že jsem při prohlídce narazil i na českou stopu. Jedna z expozic byla věnovaná známému secesnímu symbolistovi Františku Bílkovi.Zkulis MS 5Expozice nankingského muzea věnovaná českému secesnímu symbolistovi Františku Bílkovi.