facebook logo
world ranking: 88

Podporují mě

  • Český badmintonový zväz
  • Huraliga
  • Sk Brno Slatina
  • Yonex
  • Isostar

DIVOKÁ NIGERIJSKÁ MISE: MILAN LUDÍK VS. INDIE? NEROZHODNĚ 1:1

Radost po vítězném zápase.
25.7.2018 

I nepříjemná zkušenost je zkušenost. A nakonec se třeba promění i v něco pozitivního. Asi tak bych přibližně charakterizoval svůj minulý týden strávený na turnaji Lagos International v Nigérii. Po menších komplikacích spojených s příjezdem, jídlem, žaludečními problémy, organizačními zmatky, neustálým čekáním....jsem si odvezl pár obohacujících skutečností:


Člověk dokáže mnohem víc docenit, v jakém příjemném prostředí žije.
Pěknou porci bodů do světového žebříčku za postup do čtvrtfinále :-) A také radost z povedeného výkonu před blížícím se vrcholem sezony - mistrovstvím světa.

Afrika dokáže obohatit nejen sportovně, ale také lidsky.

Nigérie asi zrovna není místo, kam by člověk běžně a rád cestoval, třeba na dovolenou. Jedná se o komplikovanou zemi s mnoha bezpečnostními i zdravotními riziky. Například všechen čas je pro jistotu lepší strávit na hotelu nebo v turnajové hale. Důvod? Procházka po městě je pro cizince často životu nebezpečná. Přesto mě moje sportovní cesta už podruhé v kariéře zavedla do největšího nigerijského města na tamní turnaj Lagos International 2018. A rozhodně nelituji. A to hned ze dvou důvodů.

Jednak kvůli výsledku.37791100 10204963145114382 3361358619802075136 nRadost po vítězném zápase.

Účastnil jsem se jak dvouhry, tak čtyřhry, a v obou disciplínách jsem postoupil až do čtvrtfinále.

V prvním kole dvouhry mě los svedl proti domácímu Clementovi Krobakpovi. Utkání jsem měl celou dobu pod kontrolou a zvítězil jsem jasně ve dvou setech. Dál mě čekal Kanishq M.

Indický styl hry se vyznačuje především pasivitou s minimem nevynucených chyb. Soupeře jsem se proto snažil držet v zadních rozích hřiště a přebírat iniciativu při hře u sítě. První set jsem ovládl 21:19. Ve druhém jsem byl příliš roztržitý, důsledně jsem se nedržel taktiky a proto jsem ho také prohrál 13:21. Do rozhodující části jsem nastoupil hodně ofenzivně, čímž jsem soupeře překvapil, vybudoval si pětibodový náskok a ten jsem udržel až do konce.

Výsledek mě hodně potěšil. Nejen díky postupu, ale také kvůli prolomení své negativní zápasové bilance právě s hráči z Indie. Zůstal soustředěný, odolal jsem všem vnějším negativním vlivům a podal optimální výkon. K něm jsem navíc přidal dva vítězné zápasy ve čtyřhře po boku krajana Filipa Budzela (na snímku). Extrémně náročný den jsem zakončil extrémně úspěšně a s vidinou otevřených dveří pro boj o semifinále.Kamaradi altJá a Fillip Budzel - nerozluční kolegové ze čtyřhry.

Odemknout je už ale bylo nad mé síly. A opět v tom měla prsty (nebo spíš raketu? :-) Indie.

Čtvrtfinálovým soupeřem mi byl mladý a velmi talentovaný indický badmintonista Siril Verma. Zápas s ním se pro mě nevyvíjel dobře hned od začátku, celou dobu jsem byl pozadu. Siril velmi efektivně měnil tempo hry. Snažil jsem se útočit, často to bylo ale spíš kontraproduktivní, neboť jsem jen otevřel kurt a dostal jsem se zpět pod tlak. Cítil jsem, že můj výkon je pouze průměrný.

Náladu mi zvedla až další porážka. Možná to zní trochu divně, ale když ve čtyřhře nastoupíte proti turnajovým jedničkám a dvojici z elitní světové dvacítky, jedná se o perfektní zkušenost. Ani zdaleka jsme jim s Filipem nestačili, ale i to, že jsme je aspoň chvilkově dokázali trochu potrápit, potěší.

Druhá cenná zkušenost z africké mise byla spíš kulturně-sociální.

Turnaje na podobných místech mi vždy ukáží, jaké mám štěstí. Štěstí žít v zemi, kde běžně dostupná pitná voda, fungující elektřina nebo zdravotnictví a sociální systém jsou samozřejmost. A také proto je často nedokážeme dostatečně docenit. A to i z pohledu badmintonového hráče.

Do turnaje jsem oproti původnímu plánu zasáhl až o den později, celý harmonogram navíc narušilo, že místo čtyř kurtů se nakonec hrálo jen na dvou. Časový rozpis tak byl naprosto jiný a stalo se, že jsem na svůj zápas čekal klidně pět hodin. Ostatně čekání se pro mě stalo pomyslným průvodcem turnaje.

37697131 10204963171235035 5853669317798789120 nTurnajová hala v největším nigerijském městě Lagosu.Nejdřív v pondělí na letišti při udělování víza (2 hodiny). Poté o den později na odvoz na první trénink (1 hodina). Následně nám naznačili, že hala ještě není připravená. Následovalo další čekání (2 hodiny) a pak hodinová cesta na místo. Pak nás zase nechtěli pustit dovnitř a následovalo další....čekání (1 hodina). A když už jsem se dostal dovnitř, na trénink mi zbylo pouhých tři čtvrtě hodiny. Následovalo čekání na odvoz zpět (1 hodina). Úterý bych tedy nejraději přejmenoval na čekarý :-)

Středa nebyla o moc lepší (přesun zápasů o den později) a ve čtvrtek jsem pro změnu začínal o pět hodin později, než bylo původně v plánu.

Další problém představovalo jídlo. Po celou dobu turnaje bylo velice jednoduché a daleko od našich běžných standardů. I proto jsem se neobešel bez drobných žaludečních nevolností.

Každopádně nic z toho nemá vliv na moje pozitivní hodnocení výsledku turnaje. Především s vidinou blížícího se mistrovství světa, na něž jsem si aspoň otestoval formu a doladil poslední detaily.

Nigerijská zkušenost sice nebyla ta z nejpříjemnějších, ale rozhodně velmi obohacující.

DRŽTE MI PĚSTI (hlavně na MS)!

37720577 10204963145234385 7997775038444994560 nJsem motivovaný na pěkný výsledek z mistrovství světa. Fanděte mi!